Zašto su argan i arganovo ulje poželjni u nezi kože tela, ali i nezi kose?
Svi su čuli za arganovo ulje i mnogi uživaju u njegovim blagodatima, ali malo od nas zapravo zna nešto o arganu. Šta je tačno argan i gde raste? (lat. Argania spinosa, syn. A. sideroxylon Roem. & Schult.) endemsko je drvo krečnjačke polupustinjske doline Sous na jugozapadu Maroka i Tindouf regije u Alžiru.
Jedina je vrsta iz roda Argania. Drvo argana naraste 8 do 10 m u visinu i može da živi od 150 do 200 godina. Stablo je trnovito sa kvrgavim deblom, listovi su mali, dugi od 2 do 4 cm, ovalni sa zaobljenim vrhom. Biljka cveta u aprilu, malim cvetovima sa pet žuto-zelenih latica. Plod je dugačak 2 do 4 cm i širok 1,5 do 3 cm sa gustom, gorkom korom koja okružuje perikarp neprijatnog ukusa i slatkog mirisa. U središtu ploda nalazi se vrlo tvrd orah koji sadrži jedno do tri mala semena bogata uljem.
Plodovi sazrevaju u junu i julu i sazrevaju više od godinu dana. Arganove šume u severnoj Africi pokrivaju približno 8.280 km2 i zaštićene su od strane UNESCO-a kao poseban rezervat biosfere. Površina na kojoj raste argan smanjila se za 50% u poslednjih 100 godina, pre svega zbog proizvodnje uglja, ispaše stoke i intenzivnog uzgajanja ostalih useva.
Arganovo ulje danas je unosan izvozni proizvod i sve veći obim gajenja ove biljke daje nadu u njen opstanak. Plodovi argana sazrevaju u julu kada su tamni i suvi. Pre berbe, stada koza se drže podalje od plantaža koje se vrlo često čuvaju. Pravo na sakupljanje plodova uslovljeno je zakonom i plemenskim tradicijama Berbera. Koze se puštaju na drveće u vreme berbe. Ulje iz plodova koji su prošli kroz digestivni trakt koza ima neprijatan ukus i ne koristi se u prehrambene svrhe, već na taj način odvaja mekani deo ploda koji se koristi kao stočna hrana.
Svi ste verovatno videli fotografije koza na drvetu? To je drvo argana.
Fizički najzahtevnija radnja u procesu tradicionalne proizvodnje arganovog ulja je razbijanje jezgra (oraha), najčešće uz pomoć dva kamena. Sjeme se izdvaja i blago je prženo (u savremenoj proizvodnji za kozmetičku industriju najkvalitetnija ulja su od neprženih sjemenki argana). Pržena semena se melju u pastu uz dodavanje malo vode u presi za kamen. Tako dobijena pasta istiskuje se ručno i tako se vrši ekstrakcija biljnog ulja.
To je vrlo zahtjevan i dugotrajan postupak koji ovo ulje čini vrijednim i rijetkim konačnim proizvodom. Industrija lepote prepoznala je čari argana i danas se smatra jednim od najkvalitetnijih kozmetičkih biljnih ulja, a žene širom sveta ne oklevaju da izdvoje novac za bočicu ovog tečnog zlata.
Sastav arganovog ulja
Arganovo ulje je jedno od najmoćnijih ulja protiv starenja na svetu, zahvaljujući bogatom hranljivom sastavu.
Sadrži zasićene i nezasićene masne kiseline (linolna, alfa linolenska, oleinska), sterole, vitamin E, minerale i karotenoide.
- Tokoferoli, poznatiji kao vitamin E, najvredniji su sastojak arganovog ulja. Ovom vitaminu pripisuju se snažna antioksidativna svojstva. Neizostavna je u borbi protiv ožiljaka, ekcema i suvog vlasišta.
- Još jedan važan sastojak arganovog ulja je karoten koji štiti kožu od UV zračenja.
- Esencijalne masne kiseline iz arganovog ulja sprečavaju upalne procese na koži istovremeno je hidrirajući i ojačavajući.
- Arganovo ulje sadrži visok sadržaj skvalena, prirodnog jedinjenja koje štiti od raka kože i pomaže u smirivanju nadražene kože.
- Ferulinska kiselina iz arganovog ulja veoma je snažan stabilizator vitamina C i E, pa udvostručuje njihovo delovanje.
- Sadrži i polifenole - prirodna jedinjenja iz biljaka koja imaju protivupalno i regenerativno dejstvo na kožu.
- jedan od La PIEL-ovih bestselera - multinamensko maslac - ulje Beach BABE sa šljokicama, proizvod koji sadrži arganovo ulje sa hijaluronskom kiselinom, kokosovim uljem i uljem oraha.
- Hydra BABE mleko za telo i piling za telo Sugar BABE takođe sadrže arganovo ulje u svom sastavu.
- Maska za lice iz naše kolekcije LAB sadrži 7 aktivnih sastojaka (ceramidi, niacinamid, peptidi bakra, hijaluronska kiselina, kolagen, pantenol, vitamini (E i F)), 10 biljnih ekstrakata i 6 ulja, uključujući arganovo ulje koje omogućava hidrataciju kože , umiruje je i smanjuje crvenilo i iritaciju.
Blagotvorno dejstvo
Arganovo ulje je vrlo bogato nezasićenim masnim kiselinama i vitaminom E. Zbog svog bogatog sastava, arganovo ulje se koristi:
- u lečenju reumatskih i artritičnih bolesti
- za sprečavanje raka
- u kozmetici
Anti-age i obnavljanje kože
Zaštitnik srca i krvnih sudova
Nega kose
Na kosu umesto regeneratora možete naneti čisto arganovo ulje, ali obratite pažnju na količinu ulja. Posle pranja nanesite 2-3 kapi arganovog ulja na kosu umesto regeneratora trljajući ih između prstiju i nanoseći na vrhove kose. Više kapi nisu potrebne, jer će vam u tom slučaju kosa postati premasna.- hrani kosu i daje joj sjaj
- neguje ispucale vrhove
- štiti kosu od vetra, fena, sunca i morske soli
- pomaže u češljanju kose
- smanjuje lučenje sebuma (ulja)
- sprečava perut
- podstiče rast kose
Nega lica i tela
- može poslužiti kao serum za negu lica
- čisti mrtve ćelije kože
- hidrira kožu
- daje koži sjaj
- ublažava bore i neguje područje oko očiju
- takođe može poslužiti kao piling za lice ako ga pomešate sa smeđim šećerom
- rešava suvoću kože na laktovima i petama
- smanjuje količinu sebuma i upalne procese
- smanjuje akne
- smanjuje strije
- pomaže kod zapaljenskih bolesti kože
- pomaže kod opekotina, nadražene, oštećene i ispucale kože
- stimuliše elastičnost i dubinski neguje kožu
- neguje usne (pogledajte naš lip balm koji među ostalim sastojcima sadrži i arganovo ulje)
- neguje nokte i sprečava ih da pucaju
Lekovita svojstva
- olakšava varenje
- smanjuje nivo holesterola i lipida
- blagotvorno deluje na rad jetre, reumatske i kardiovaskularne bolesti
- jača odbrambeni sistem tela
- korisno za upale zglobova i reumatske probleme
- moćan antioksidans
- podstiče cirkulaciju
- poboljšava kapacitet mozga
- deluje kao prirodni afrodizijak